T.C
DARICA BELEDİYESİ
e-İMAR KULLANIM YÖNERGESİ


 1. Kat İrtifakı Onay İşlemleri, Kat Mülkiyeti Onay İşlemleri 09/05/2024 tarihi itibarıyla e-İmar Sistemi üzerinden yapılacaktır.

 2. Tadilat Projesi Onay İşlemleri 09/05/2024 tarihi itibarıyla e-İmar sistemi üzerinden yapılacaktır. Tadilat Raporu şablon üzerinden doldurulup, 1. sayfası boş bırakılarak .PDF düzeninde sisteme yüklenecek, rapor onaylandığında elektronik imzanıza sunulacaktır. Şablonu indirmek için tıklayınız.

 3. Plankote Başvuruları e-İmar Sistemi üzerinden 26/02/2024 tarihinden itibaren yapılmaya başlanmıştır. Kullanım yönergesini okumak için tıklayınız. NCZ Dosyasını indirmek için tıklayınız.

 4. 12/02/2024 tarihi itibariyle sistemimizde kullanıcısı bulunan Müelliflerin kayıtları yenilemesi gerekmektedir. Yenileme yapmayan kullanıcılarımızın bu tarih itibariyle sisteme girişleri kısıtlanacaktır. Yenileme yapmak için tıklayınız.

 5. Yapı Aplikasyon Projesi Başvuruları e-İmar Sistemi üzerinden 18/01/2024 tarihinden itibaren yapılmaya başlanmıştır. NCZ Dosyasını indirmek için tıklayınız.

 6. 18/01/2024 tarihinde gerçekleştirdiğimiz eğitim toplantısına ait sunum ve videoya aşağıdaki butonlardan ulaşabilirsiniz...

 7. Mimari,Mekanik,Statik,Elektrik,Jeoloji,Jeofizik,İnşaat(Zemin Etüd) Taahhütnamelerini yükleme yapmanıza gerek yoktur! Taahhütnameler projeler ile birlikte e-imzanıza sunulacaktır. Not:İlgili sekmesindeki "Sicil No" alanını doldurmayı unutmayınız!

 8. Zemin Etüdü Başvuruları e-İmar Sistemi üzerinden 21/11/2023 tarihinden itibaren yapılmaya başlanmıştır. Bilgi için tıklayınız. Başvuru işlemleri için Yönergeler alanını inceleyebilirsiniz.

 9. e-İmar uygulaması üzerinden 16/10/2023 tarihi itibariyle yeni yapı ruhsatı başvuruları alınacak olup mevcut işlerle alakalı eski sistem kullanılacaktır.


Sisteme giriş yapabilmek için öncelikle kayıt yapmanız gerekmektedir.
Kullanıcınız varsa kullanıcı kaydınızı yenilemek için yandaki linki kullanabilirsiniz.
Yeni bir avan başvurusunda bulunmak için öncelikle e-Ruhsat Başvuru Dilekçesi verilmelidir.
e-İmar uygulaması öncesi mevcut işler ve Yapı Kontrol Müdürlüğünü ilgilendiren işler eski sistem üzerinden yapılmalıdır.
Proje Müellifi ve Yapı Denetim Girişi için tıklayınız.


 1. Başvuru işlemlerinde yapı sahibi ya da yasal vekili işlem yapabilir

 2. Vekaletnamesi olmayan işlemler kabul edilmeyecektir

 3. e-Ruhsat Başvuru Dilekçesi olmadan başvuru yapılan işlemin ataması olmayacaktır.

 4. - Yapı Ruhsat Başvurusu sistem üzerinden yapıldıktan sonra Yapı Ruhsat Başvuru Evrakları ve sistemde oluşan dilekçe ekinde fiziksel olarak belediyeye sunmak zorundadır